KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14299010

nr 1429 9010

Evald Björnberg

(1895-1974), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 1943, landskap med figur & hus. Olja på pannå, 19x23, yttermått inklusive ram: 31x35 cm

Evald Björnberg, svensk målare och tecknare född i Göteborg 1895, död 1974.

Utrop:

600 kr

Såld:

900 kr

måndag 1 november 2021
kl 19:56:01

Evald Björnberg

Läs mer om Evald Björnberg
Lis Husberg (f. 1920)